KADIN

Dünya Kadınlar Günü mü? Yoksa Dünya Emekçi Kadınlar Günü mü?

Her konuda olduğu gibi insan oğlu yine bir ayrımcılık ve durumu olduğundan farklı yansıtma çabasında. Sebep ortada unutturmak ve daha pozitif hale getirmek. Baksana insanoğlu diyoruz insan kadını değil o yüzden insan evladında karar kılalım! Özellikle problemlerden ve sorumluluk almaktan kaçınmayı birinci vazifesi olarak gören bir toplum için, yeme de yanında yat şekli.

Zaten böyle bir günün olması, toplumda var olma noktamızı fazlasıyla belli ediyor. Asıl amacından çıkan gün, üstüne bir de mücevherat beklentisine sokulan kadınlarla daha da amacından uzaklaşıyor. Bu günün önemi belli, kapitalist bir düzen uğruna sömürülen ve ölen kadınlar. Farkındalık yaratmak adına kabul edilen ve emekçiler eziyet çekiyor, kadın emekçiler daha da çekiyor diye. Sene de bir gün de olsa bir şeylere tepki koyun diye..Yani kısaca, bakın uyanın kadınlar hakkınızı arayın korkmayın demek için. Emekçi derken sadece bir işte çalışan değil, sorumluluğu olduğu iddia edilen vazifeleri yerine getirmek için kendini unutan kadınlar, yemeği beğenmeyen kocası tarafından şiddete uğrayan ya da ölen kadınlar için. Durup bir baktığımız da bir toplumda genel olarak kadına yapılan her türlü baskının bu kadar fazla olması, bu toplumda bir sürü psikopat olduğundan çok, buna hakkı olduğunu düşünen kişilerin fazla olduğunu gösterir. Bilinç düzeyi yüksek olan kişi zaten böyle bir hakkı olmadığını bilir, saygı duyar daha yapıcı çözümler arar. Şuursuz bir biçimde güçlü olduğunu ve toplum da bu sebepten dışlanmayacağından emin olan kişi, bu davranışları yapmaya hak görür. Ekonomik bir standartı olmayan gelecek korkusu bu kadar yüksek bir toplumda, tahammülsüzlüğün tavan olması ve  tartışmayı bilmeyen bir toplum için acaba ben ne anlatıyorum ?

Hatırlayan var mı bilmiyorum ama bi dönemde ben daha kadın olmadım sen benim kadınlar günümü kutlayamazsın hakaret ediyorsun diyenler vardı, neyse ki artık bu konuya açıklık geldi de konu kapandı 🙂 Kadın olmakla gurur duyun, korkmayın, uyanın, tepki koyun biz değişirsek herşey değişir! O yüzden artık kocam bana hediye almadı diye tribe girmek yerine kocanızla, oğlunuzla, kız arkadaşlarınızla ihtiyacı olan ya da zor durumda kalan kadınlara yardım edin .

Biz yokuz sloganıyla güzel kızlarımıza sosyal sorumluluk projesi altında içi boş bir eylem yaptıranlar, sözümüz size! Biz zaten yokuz! Tamam niyetiniz iyi ama yeterli değil var olmamıza yardım edin… Daha çok var edin yok değil… Acaba bu ülke de kaç kere dünya emekçi kadınlar günü için toplanılıp farkındalık yaratılabildi? En son 2016 yılında Kadıköy rıhtımda toplanmaya çalışan kadınlar saclarından sürüklendi ya da sevgili vekilimizin siz gidin kocanız gelsin denilindi… Şu gerçeği unutmamak lazım biz değişmeden, biz kadınlar ses çıkarmadan bu düzen değişmeyecek! Şuna da eminim evinde oturup yazdıklarımı okuyan bazı hemcinslerim “eeee tabi bunlarla uğraşırsa evde kalır” dediğini duyuyorum…  🙂 Ama bende sizlere şunu söylüyorum;

 “Sizi benim gibi düşünebilen kadınlar kurtaracak!”

Yazı oluşturuldu 15

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön